A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the b
ID: 444210 • Letter: A
Question
A producer of pottery is considering the addition of a new plant to absorb the backlog of demand that now exists. The primary location being considered will have fixed costs of $10,456 per month and variable costs of $0.79 per unit produced. Each item is sold to retailers at a price that averages $0.92
a) The volume per month is required in order to break even = (in whole number)
b) The profit or loss would be realized on a monthly volume of 61,000 units =
c) The volume is needed to obtain a profit of $16,000 per month = (in whole number)
d) The volume is needed to provide revenue of $23,000 per month = (in whole number)
Explanation / Answer
a. Fixed cost/month FC = $10456
Variable cost/unit VC = $0.79, Sellijng price/ unit S = $0.92/unit
Thus, break even point BEP = FC/(S-VC) = 10456/(0.92-0.79) = 80430.77 units ~ 80431 units (ANS)
b. Profit/Loss at 61000 units/month
Now as BEP = 80431 units, thus there would be a loss at 61000 units
Now, total cost = 10456 + 61000*0.79 [Fixed cost + Variable cost]
Total revenue = 61000*0.92
Thus, Loss = Total revenue - Total cost
= 61000*0.92 - 10456 - 61000*0.79 = 61000*0.13 - 10456 = -$2526
There would be a loss of $2526/month. (ANS)
c. Volume needed to obtain a profit of $16000/month
Let Volume be X
Now, Total cost = 10456 + X*0.79
Total revenue = X*0.92
Thus, Profit = Total revenue - Total cost
or, 16000 = X*0.92 - 10456 - X*0.79
or, 16000 = X*0.13 - 10456
or, 26456 = X*0.13
or, X = 203507.7 units ~ 203508 units (ANS)
Thus, for obtaining a profit of $16000, 203508 units have to be manufactured
d. Volume needed to provide a revenue of $23000/month = $23000/0.92
= 25000 units (ANS)
25000 units need to be manufactured to obtain a revenue of $23000/month
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.