The Fence You have a project to build a new fence. The yard is square, the fence
ID: 364270 • Letter: T
Question
The Fence You have a project to build a new fence. The yard is square, the fence is four-sided of equal length and height. Each side is to take one day to build and is budgeted for $1,000 per side. The sides are planned to be completed one after the other. Today is the end of day 3. Activity Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Status End of Day 3 Side 1 S---------F Complete, spent $1,000 Side 2 S---------PF ----F Complete, Spent $1,200 Side 3 PS---S---PF 50% done, spent $600 Side 4 PS------PF Not yet started S=Actual Start, F=Actual Finish, PS=Planned Start, PF=Planned Finish At end of day 3 what is: Calculation Answer Interpretation of Answer PV RP EV AC CV SV CPI SPI BAC EAC ETC-Cost ETC-Time VAC The Fence You have a project to build a new fence. The yard is square, the fence is four-sided of equal length and height. Each side is to take one day to build and is budgeted for $1,000 per side. The sides are planned to be completed one after the other. Today is the end of day 3. Activity Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Status End of Day 3 Side 1 S---------F Complete, spent $1,000 Side 2 S---------PF ----F Complete, Spent $1,200 Side 3 PS---S---PF 50% done, spent $600 Side 4 PS------PF Not yet started S=Actual Start, F=Actual Finish, PS=Planned Start, PF=Planned Finish At end of day 3 what is: Calculation Answer Interpretation of Answer PV RP EV AC CV SV CPI SPI BAC EAC ETC-Cost ETC-Time VACExplanation / Answer
At end of day 3 what is: Calculation Answer Explanation PV =1000*3 3000 1 side is scheduled for completion every day at the cost of $ 1000. Therefore, at the end of day 3, planned value is 3*1000 RP =1000*4 4000 Planned budget = 1000*4 EV =1000+1000+1000*50% 2500 2 sides are complete and third side is 50% complete. So, Earned valued is 1000+1000+1000*0.5 AC =1000+1200+600 2800 AC is actual cost incurred CV =2500-2800 -300 Cost Variance (CV) = EV-AC SV =2500-3000 -500 Schedule Variance (SV) = EV-PV CPI =2500/2800 0.893 Cost Performance Index (CPI) = EV/AC SPI =2500/3000 0.833 Schedule Performance Index (SPI) = EV/PV EAC =2800+(4000-2500)/(0.893*0.833) 4816 EAC = AC+(RP-EV)/(CPI*SPI) ETC-Cost =4816-2800 2016 ETC = EAC-AC ETC-Time =3+1/0.833 4.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.