The Federal Income Tax System 1.) Talbot Enterprises recently reported an EBITDA
ID: 2738395 • Letter: T
Question
The Federal Income Tax System
1.) Talbot Enterprises recently reported an EBITDA of $9.0 million and net income of $1.8 million. It had $2.79 million of interest expense, and its corporate tax rate was 40%. What was its charge for depreciation and amortization? Enter your answer in dollars. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1,200,000.
2.) Kendall Corners Inc. recently reported net income of $4.3 million and depreciation of $645,000. What was its net cash flow? Assume it had no amortization expense. Enter your answer in dollars. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1,200,000.
3.)Corporate bonds issued by Johnson Corporation currently yield 9%. Municipal bonds of equal risk currently yield 6%. At what tax rate would an investor be indifferent between these two bonds? Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
1) Computation of depreciation and amortization:
2. Net cash flow = Net income + depeciation expense = $ 4,300,000 + $ 645,000 = $ 4,945,000.
3. Let the tax rate be T.
9% ( 1-T) = 6% or
9% - 9%T = 6% or
T = 3% / 9% = 33.33%
$ EBITDA 9,000,000 Depreciation and amortization expense 3,210,000 EBIT 5,790,000 Interest expense 2,790,000 EBT 3,000,000 Tax @ 40% 1,200,000 Net income 1,800,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.