Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The king company is producing two types of product a and b both products are pro

ID: 363399 • Letter: T

Question

The king company is producing two types of product a and b both products are produced on the same machining operation. The machines operate on a two 8 hour shifts. 5 days a week and 50 weeks per year. The manager wants to. Maintain a 20% capacity cushion. The deman forecast batch sizes processing times and setup times are given in the below table what is the minimum number of machines needed to meet demand please show all work use data below The King Company is producing two types of products: A and B. Both products are produced on the same machining operation. The machines operate on two 8-hour shifts, 5 days per week, and 50 weeks per year. The manager wants to maintain a 20 percent capacity cushion. The demand forecast, batch sizes, processing times, and setup times are given in the below table. What is the minimum number of machines needed to meet demand? Demand forecast (unitslyr) Batch size (units/batch) Processing time (hrlunit) Setup time (hr/batch) Product A 150,000 100 0.3 Product B 180,000 40 0.15 1.2 Select one: a. 24 b. 19 c. 22 d. 25 asur

Explanation / Answer

Total number of setup for A = Demand/Batch size = 150000/100 = 1500

Total Setup time = Number of batch*Setup time = 1500*1 = 1500 hr.

Processing time per unit = 0.3 hr.

Total processing time = Demand*Processing time per unit = 150000*0.3 = 45000 hr.

Total time for A = 1500+45000 = 46500 hours

Similarly for B:

Total number of setup for A = Demand/Batch size = 180000/40 = 4500

Total Setup time = Number of batch*Setup time = 4500*1.2 = 5400 hr.

Processing time per unit = 0.15 hr.

Total processing time = Demand*Processing time per unit = 180000*0.15 = 27000 hr.

Total time for A = 4500+27000 = 32400 hours

Total time = 46500+32400 = 78900 hours

Machine hours available per machine = 8*2*5*50 = 4000 hours

Assuming 20% capacity loss = 4000*(1-20%) = 3200 hours

Number of machines required = Total time/Machine hours available = 78900/3200 = 24.6

Hence, 25 machines required

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote