Weekly demand for DVD-Rs at a retaller is normally distributed with a mean of 10
ID: 362125 • Letter: W
Question
Weekly demand for DVD-Rs at a retaller is normally distributed with a mean of 1000 hoxes and a standard devlation of 150 Currently, the store places orders to the suppler, with a reorder point of 4,200 boxes The order quantity to the supplier is fixed at 5,000 boxes Replenishment lead time Is 4 weeks fixed order cost per order ls $100 each box costs the retailer $10, and the inventory holding cost Is 25% per year Glven the problem parameters, what is the optimal order quantity the retaller should order?Explanation / Answer
Average weekly demand = 1000 boxes
Annual demand (D) = 1000 x 52 = 52000(Assuming 52 weeks in a year )
Ordering cost (S) = $100
Cost per box = $10
Holding cost (H) = 25% of cost = 25% of $10 = $2.5
Optimal order quantity = sqrt of (2DS / H)
= sqrt of [(2 x 52000 x 100) / 2.5]
= sqrt of 4160000
= 2039.61 or rounded to 2040 boxes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.