Weekly demand for Motorola cell phones at a Best Buy store is normally distribut
ID: 2329816 • Letter: W
Question
Weekly demand for Motorola cell phones at a Best Buy store is normally distributed, with a mean of 300 and a standard deviation of 200. Motorola takes two weeks to supply a Best Buy order. Best Buy is targeting a service level of 95% and monitors its inventory continuously. Safety inventory is 466. Reorder point 1066. Q: Suppose the store manager decides to follow a periodic review policy to manage inventory of cell phones. She plans to order every three weeks. Given a desired service level of 95%, what should the basestock level be?
Explanation / Answer
Avg demand (x) = 300
Std deviation (sd) = 200
lead time (L) = 2
service level = 95% or Z = 1.64
safety stock (SS) = 466
re-order point = 1066
Reorder period (r) = thrice a week = 3
base stock = x ( L + r) + Z*sd {SQRT(L+r)} SQRT means square root
= {300 ( 2 + 3 )} + [1.64*200{SQRT(2+3)}]
= 1500 + 733 = 2233
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.