Given the following trends for the cost of rotating disk storage, estimate the y
ID: 3592271 • Letter: G
Question
Given the following trends for the cost of rotating disk storage, estimate the year that you will be able to purchase a petabyte of storage (10^15 bytes = 1000 terabytes = 1 million gigabytes) for under $500.
In 2010 a petabyte of storage costs about $300,000)
Year
2000
2005
2010
$/MB
0.01
0.005
0.0003
HINT: In the 10 years between 2000 and 2010, the cost for 1 MB of rotating disk storage dropped by a factor of about 30 2^5. So let’s assume that the cost is dropping by a factor of 2 about every 2 years, and this trend continues.
Explain your answer.
Year
2000
2005
2010
$/MB
0.01
0.005
0.0003
Explanation / Answer
1 petabyte is 10^9 MB
In 2010 one petabyte cost is 300,000. If the cost is getting reduced by a factor
of 2 every 2 years.
So in 2012 the cost is current cost/2, next two years cost/4
So say it takes n time 2 years to get the cost under 500.
So we have 300,000/2^n = 500
= 300,000/500 = 2^n
= 600 = 2^n
= 2^9 = 512
So in approximately 18 - 20 years the cost of petabyet will come under 500.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.