John\'s Locomotive Works manufactures a model locomotive. It comes in two versio
ID: 358157 • Letter: J
Question
John's Locomotive Works manufactures a model locomotive. It comes in two versions--a standard (S), and a deluxe (D). The standard version locomotive (S) generates $150 profit per unit. The deluxe version locomotive (D) generates $450 profit per unit.
One constraint on John's production is labor hours. He only has 40 hours per week of available labor. The standard version requires 8 hours per unit, while the deluxe version requires 4 hours per unit.
John's milling machine is also a constraint. There are only 60 hours a week available for the milling machine. The standard version requires 1 hour per unit, while the deluxe version requires 2 hours per unit.
Assume (S,D >= 0). John's goal is to maximize profit.
Refer to Scenario 3. The constraint equation for Labor is
1S + 2D ? 60
8S + 4D ? 40
8S + 4D ? 40
1S + 2D ? 60
Explanation / Answer
Let ,
Number of standard locomotives to be produced = S
Number of Deluxe locomotives to be produced = D
Total labour hours required to produce S units of locomotive ( @ 8 hours per unit ) = 8.S
Total labour hours required to produce L units of locomotive ( @ 4 hours per unit ) = 4.D
Therefore ,
Total labour hours required to produce both types of locomotives = 8S + 4D
The maximum available labour hours is 40 hours
Therefore 8S + 4.L cannot exceed 40 hours
Or, in other words : 8S + 4D < = 40
ANSWER : 8S + 4D < = 40
ANSWER : 8S + 4D < = 40
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.