John was traveling in a car at 30 m/s in the direction east. Starting at t=0s he
ID: 1483675 • Letter: J
Question
John was traveling in a car at 30 m/s in the direction east. Starting at t=0s he slowed his car down to 5 m/s within 35s. After slowing the car down, he made a turn to the left, and another 30s later was traveling due north. During the turn, between t=35s and t=65s, the magnitude of john's acceleration was 0.5 m/s^2.
What was the magnitude of John's acceleration in as he was slowing down?
What was the x-component ("east"-component) of John's acceleration during the turn?
What was the y-component of John's acceleration during the turn?
After completeing the turn, how fast was John moving?
Explanation / Answer
1)
acceleration , a = v-u/t
= (5-30)/35
= 25/35
= 0.714 m/s2
2)
Let x-component of acceleration during turn be ax
Now,
a = sqrt(ax^2+ay^2) = 0.5
ax = 5/t = 5/30
ay = v/t
So, sqrt((5/30)^2 + (v/30)^2) = 0.5
So, v = 14.14 m/s
So, ax = 5/30 = 0.167 m/s2
3)
ay = v/t
= 14.14/30
= 0.471 m/s2 <-----answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.