Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. At Dot Com, a large retailer of popular books, demand is constant at 34,000 b

ID: 357725 • Letter: 5

Question

5. At Dot Com, a large retailer of popular books, demand is constant at 34,000 books per year. The cost of placing an order to replenish stock is $15, and the annual cost of holding is $2.00 per book. Stock is received 12 working days after an order has been placed. No backordering is allowed. Assume 275 working days a yean Dst Com' osplnal ndar ouane books. (Enter your response rounded to the nearest whole number) b. The optimal number of orders per year is c. The optimal interval (in working days) between orders is d. The demand during lead time is e. The reorder point is f. The inventory position immediately after an order has been placed is orders. (Enter your response rounded to the nearest whole number) days. (Enter your response rounded to one decimai plece.) books. (Enter your response rounded to the nearest whole number.) books. (Enter your response rounded to the nearest whole number,) books. (Enter your response rounded to the nearest whole number)

Explanation / Answer

ANSWER

EOQ

Ordering cost, O= $15 per order

Annual Carrying cost per unit, C = $2

Annual Demand, d =           34000

275 working days

Lead time = 12 working days

Optimal order quantity, E.O.Q        

= SQRT(2 × Annual demand × Cost Per Order / Carrying Cost per unit per year)

= SQRT(2*34000*(15/2))

=714.14

EOQ=715

Number of orders per year

= Annual Demand/ EOQ = 34000/715 =47.55

Or 48 orders per year

Optimal interval between orders (in working days)

=EOQ/ Annual Demand =(715/ 340000)*(275 days a year)

= 5.78 working days

Demand during lead time

   Demand per working day =   Annual Demand/ 275 days a year

            = 34000/275 = 123.64

Demand during lead time = lead time (in working days) * demand per working day

          = 12* 123.64 = 1483.64

Re order point

R = Demand during lead time

= lead time (in working days) * demand per working day

= 12* 123.64 = 1483.64

1484 books

Inventory position immediately after an order has been placed

IP = On hand + scheduled receipts – back orders

   = 1484+ 715-0

   = 2199

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote