A firm uses a serial assembly system and needs answers to the following: a. An o
ID: 351649 • Letter: A
Question
A firm uses a serial assembly system and needs answers to the following: a. An output of 930 units per shift (8.00 hours) is desired for a new processing system. The system requires product to pass through four stations where the work content at each station is 28 seconds. What is the required cycle time for such a system? (Round your answer to the nearest whole number.) Answer is complete and correct. Cycle time 31 seconds b. How efficient is your system with the cycle time you calculated? (Round your answer to the nearest whole number.) Answer is complete but not entirely correct. Efficiency 90.0 > 1%Explanation / Answer
a) Required cycle time 8 hours = 8X60X60 = 28800 seconds Output = 930 units Cycle time = 28800/930= 31 seconds b) Process time = 28 seconds Required cycle time = 31 seconds Efficiency = Ti/(N*C) Ti = time taken in each work station N= nos. of work stations C = cycle time Efficiency = 28/(4*31) 22.58%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.