An assembly line is to operate eight hours per day with a desired output of 240
ID: 347591 • Letter: A
Question
An assembly line is to operate eight hours per day with a desired output of 240 units per day. The following table contains information on this product's task times and precedence relationships TASK TIME (SECONDS) 60 IMMEDIATE PREDECESSOR TASK B, C C, D E, F 60 b. What is the required workstation cycle time to meet the desired output rate? Workstation cycle time 120 seconds per unit c. Balance this line using the longest task time. (Leave no cells blank be certain to enter "O" wherever required.) Idle Time Work Station Task (in seconds) 60,50 80,20 B-C E-F G-H 30,30,60Explanation / Answer
station task task time unassigned time feasible remaining time
1 A 60 (120-60)=60 C,D
D 50 (60-50)=10 --
2 B 80 (120-80)=40 C
C 20 (40-20)=20 --
3 E 90 (120-90)=30 F
F 30 (30-30)= 0 --
4 G 30 (120-30)=90 H
H 60 (90-60)=30 --
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.