An artificial lens is implanted in a person\'s eye to replace a diseased lens. T
ID: 2263522 • Letter: A
Question
An artificial lens is implanted in a person's eye to replace a diseased lens. The distance between the artificial lens and the retina is 2.76 cm. In the absence of the lens, an image of a distant object (formed by refraction at the cornea) falls 5.78 cm behind where the implanted lens would be inserted. The lens is designed to put the image of the distant object on the retina. What is the power of the implanted lens? Hint: Consider the image formed by the cornea to be a virtual object.
diopters
Explanation / Answer
Actually power of lens is = 1/focal length.and power of lens is additive.
So,the given problem consist of 2 lens such that sum of there power should be 1/2.76
Let power of additional lens be x
therefore
x+1/5.76 = 1/2.76
x=1/2.76-1/5.76
x=0.1893 diopters
power of additional lens is 0.1893 diopters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.