Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An article reports that 1 in 200 people carry the defective gene that causes inh

ID: 2948213 • Letter: A

Question

An article reports that 1 in 200 people carry the defective gene that causes inherited colon cancer. In a sample of 1000 individuals, what is the approximate distribution of the number who carry this gene? we can approximate this distribution by the Poisson distribution with ? = 5 (a) Use the Poisson approximation to calculate the approximate probability that between 3 and 9 (inclusive) carry the gene. (Round your answer to three decimal places.) (b) Use the Poisson approximation to calculate the approximate probability that at least 9 carry the gene. (Round your answer to three decimal places.) 0.068 You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.

Explanation / Answer

Ans:

Mean=(1/200)*1000=5

b)P(3<=x<=9)

=P(x<=9)-P(x<=2)

=POISSON(9,5,TRUE)-POISSON(2,5,TRUE)

=0.844

(Excel function POISSON is used)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote