A federal study reported that 7.5% of the U.S. workforce has a drug problem. A d
ID: 3441895 • Letter: A
Question
A federal study reported that 7.5% of the U.S. workforce has a drug problem. A drug enforcement official for the State of Indiana wished to investigate this statement. In her sample of 20 employed workers: a-1. How many would you expect to have a drug problem? (Round your answer to 1 decimal place.) Mean a-2. What is the standard deviation? (Round your answer to 4 decimal places.) Standard deviation b. What is the likelihood that none of the workers sampled has a drug problem? (Round your answer to 4 decimal places.) Likelihood c. What is the likelihood at least one has a drug problem? (Round your answer to 4 decimal places.) Likelihood
Explanation / Answer
a)
Mean = n p = 20*0.075 = 1.5 [answer]
b)
Standard deviation = sqrt [n p (1 - p)] = sqrt(20*0.075*(1-0.075)) = 1.177921899 [answer]
c)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 20
p = the probability of a success = 0.075
x = the number of successes = 0
Thus, the probability is
P ( 0 ) = 0.210297764 [answer]
d)
P(at least one) = 1 - P(0) = 0.789702236 [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.