I do not understand how the the tutor came to the answer without seeing the calc
ID: 3440921 • Letter: I
Question
I do not understand how the the tutor came to the answer without seeing the calculation for the standard deviation/ deviation squared and in the bolded columes below.
Probability Return
0.1 -10%
0.2 0%
0.4 10%
0.2 20%
0.1 30%.
a.
Expected rate of return on the project = Probability*return
=0.1*(-10%) + 0.2*0% + 0.4*10% + 0.2*20% + 0.1*30%
=-0.1*0.1 + 0.2*0 + 0.4*0.1 + 0.2*0.2 + 0.1*0.3
=-0.01 +0 +0.04 +0.04 + 0.03
=0.1.
Expected rate of return on the project is 10%.
b.
c.
Cofficient of variation = Satandard deviation/Expected return
=4.2/10
=0.42
d.
Stand-alone risk does the standered deviation and CV measures.
e.
If choice has to be made between two investments that have the same expected returns but different standard deviations. then by calculating the CV we can know the individual risk.
Probability Rate of return Deviation(Actual -Expected Return) Deviation squared Squared deviation*prob. 0.1 -10% -40% 0.16 0.016 0.2 0% -10% 0.01 0.002 0.4 10% 0% 0 0 0.2 20% 10% 0.01 0.02 0.1 30% 20% 0.04 0.004 0.042Explanation / Answer
Expected
Return (C)
=A * B
Squared Deviation (D)
=A(B-sum(C))^2
Probability (A) Return (B)Expected
Return (C)
=A * B
Squared Deviation (D)
=A(B-sum(C))^2
CV 0.1 -0.1 -0.01 0.1(-0.1-0.1)^2 =0 0.2 0 0 0.2(0-0.1)^2=0.002 0.4 0.1 0.04 0.4(0.1-0.1)^2 = 0 0.2 0.2 0.04 0.2(0.2-0.1)^2 = 0.002 0.1 0.3 0.03 0.1(0.3-0.1)^2=0.004 SUM 0.1 0.008 =0.8944Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.