The amounts of time employees at a large corporation work each day are normally
ID: 3438564 • Letter: T
Question
The amounts of time employees at a large corporation work each day are normally distributed, with a mean of 7.7 hours and a standard deviation of 0.33 hour. Random samples of size 23 and 34 are drawn from the population and the mean of each sample is determined. What happens to the mean and the standard deviation of the distribution of sample means as the size of the sample increases? If the sample size is n = 23, find the mean and standard deviation of the distribution of sample means. The mean of the distribution of sample means is .(Type an integer or a decimal.) The standard deviation of the distribution of sample means is . (Round to two decimal places as needed.) lithe sample size is n = 34, find the mean and standard deviation of the distribution of sample means. The mean of the distribution of sample means is . (Type an integer or a decimal.) The standard deviation of the distribution of sample means is . (Type an integer or decimal rounded to the nearest hundredth as needed.) What happens to the mean and the standard deviation of the distribution of sample means as the size of the sample increases? Choose the correct answer below. A. The mean stays the same, but the standard deviation increases. B. The mean stays the same, but the standard deviation decreases. C. The mean and the standard deviation both increase. D. The mean and the standard deviation both decrease.Explanation / Answer
When n=23
Mean = 7.7
S.d = 0.33/Sqrt(23) = 0.068
When n=34
Mean = 7.7
S.d = 0.33/Sqrt(34) = 0.0565
The mean stays same , but the standard ddeviation decreases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.