The probability of a fair coin landing on tails is 50%. The fair coin is flipped
ID: 3437459 • Letter: T
Question
The probability of a fair coin landing on tails is 50%. The fair coin is flipped twice. What is the probability that the first AND 2nd flips are both heads? Show work. The probability of a fair coin landing on tails is 50%. The fair coin is flipped twice. What is the probability that the first AND 2nd flips are both heads? Show work. The probability of a fair coin landing on tails is 50%. The fair coin is flipped twice. What is the probability that the first AND 2nd flips are both heads? Show work.Explanation / Answer
given ,
probability of getting tail,T=0.5
probability of getting head,H=0.5
now,
we need two heads = (H,H)
= 0.5*0.5
= 0.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.