Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The probabilities are 0.22, 0.36, 0.28, and 0.14 that an investor will be able t

ID: 3439300 • Letter: T

Question

The probabilities are 0.22, 0.36, 0.28, and 0.14 that an investor will be able to sell a piece of property at a profit of $2,500, at a profit of $1,500, at a profit of $500, or at a loss of $500, respectively.

A) Let X the profit for each sell. Construct a table that has the level of X and the corresponding probability, i.e., the probability distribution.

B) Construct a table for F(X).

C) What is the investor's expected profit?

D) What is the probability that the investor's profit is greater than $500?

Explanation / Answer

A)

X ......2500.......1500........500.........-500

P(x)....0.22........0.36........0.28........0.14

B)

F(x),,,,,,0.22.......0.58........0.86........1

where F(x) is the cumulative probability

C)

expected profit = sum[ X * P(X)]

= 0.22 * 2500 + 0.36 * 1500 + 0.28 * 500 + 0.14 * -500

= 1160

D)

P(X>500) = P(X=1500) + P(X=2500)

= 0.22 + 0.36

= 0.58

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote