The probability that a randomly selected 5-year-old male chipmunk will live to b
ID: 3437243 • Letter: T
Question
The probability that a randomly selected 5-year-old male chipmunk will live to be 6 years old is 0.84202. (a) What is the probability that two randomly selected 5-year-old male chipmunks will live to be 6 years old? (b) What is the probability that five randomly selected S-year-old male chipmunks will live to be 6 years old? (a) The probability that two randomly selected 5-year-old male chipmunks will live to be 6 years old is [1. (Round to five decimal places as needed.) (b) The probability that five randomly selected S-year-old male chipmunks will live to be 6 years old is []. (Round to five decimal places as needed.)Explanation / Answer
a). P=0.842022 = 0.70900
b), P=0.842025 = 0.42326
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.