The probability that a house in an urban area will develop a leak is 6%. If 87 h
ID: 3328720 • Letter: T
Question
The probability that a house in an urban area will develop a leak is 6%. If 87 houses are randomly selected, what is the probability that none of the houses will develop a leak? 0.005 0.000 e 0.001 0.060 Question 4 2 pts Provide an appropriate response. According to the Federal Communications Commission. 70% of all U.S. households have vcrs. In a random sample of 15 households, what is the probability that the number of households with vers is between 10 and 12, inclusive? 0.4053 0 0.2061 0.7 0.5947Explanation / Answer
This would be calculated by the binomial distribution formula as mentioned below: -
n!/x!(n-x)!*p^x*q^n-x, p=0.06, q=0.94, x=0, n=87
0.0045933 (option 1)
Q4
n!/x!(n-x)!*p^x*q^n-x, p=0.7, q=0.3, x=10, 11, 12, n=15
P(x=10)=0.2061304
P(x=11)=0.2186231
P(x=12)=0.1700402
Total probability=0.2061304+0.2186231+0.1700402=0.5947937 (option 4)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.