Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particular article presents a study of the effect of the subbase thickness on

ID: 3433746 • Letter: A

Question

A particular article presents a study of the effect of the subbase thickness on the amount of surface deflection caused by aircraft landing on an airport runway. In six applications of a 160 kN load on a runway with a subbase thickness of 862 mm, the average surface deflection was 2.09 mm with a standard deviation of 0.080 mm. Find a90% confidence interval for the mean deflection caused by a 160 kN load. When necessary round intermediate and final calculations to three decimal places. The confidence interval is

Explanation / Answer

The degree of freedom =n-1=6-1=5

Given a=1-0.9=0.1, t(0.05, df=5) =2.02 (from student t table)

So the lower bound is

xbar - t*s/vn = 2.09 -2.02*0.08/sqrt(6) = 2.024

So the upper bound is

xbar + t*s/vn = 2.09 +2.02*0.08/sqrt(6) =2.156

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote