a machine cuts plastic into sheets that are 40 feet long. Assumethat the populat
ID: 3430951 • Letter: A
Question
a machine cuts plastic into sheets that are 40 feet long. Assumethat the population of lengths is normally distributed.
a. The company wants to estimate the mean length the machine iscutting the plastic within 0.125 inch. Determine the minimum samplesize required to construct a 90% confidence interval for thepopulation mean. Assume the population standard deviation is 0.25 inch.
n=_______ (round to the nearest whole number)
b. repeat part a using an error tolerance of 0.0625 inch.
n= ______( round up to the nearest whole number)
Which error tolerance requires a larger sample size Explain?
Explanation / Answer
(a)Given a=1-0.9=0.1, Z(0.05) =1.645 (from standrad normal table)
So n=(Z*s/E)^2
=(1.645*0.25/0.125)^2
=10.8241
Take n=11
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(b)So n=(Z*s/E)^2
=(1.645*0.25/0.0625)^2
=43.2964
Take n=44
0.0625 error tolerance requires a larger sample size based on part b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.