a large company with offices in major cities asked emloyees from time to time to
ID: 3325460 • Letter: A
Question
a large company with offices in major cities asked emloyees from time to time to move with their families and administrators claim that it's emloyees move on the average of once every 8.50 year, with a standard deviation of 3.62 year. however, trends for the past few years have led people to think a change might have occurred. to test this claim, a random sample was taken of 49 employees ( from the entire company) and they were asked the number of years employed by the company and if they had never been asked to move. for this sample, the mean time was 7.91 year. use a confidence level of 0.05 to test the claim.
Explanation / Answer
Hypothesis:
Ho : µ = 8.50
vs.
H1 : µ is not equals to 8.50
= 3.62 (given)
n = 49
X bar = 7.91 (sample mean)
test statistic:
Z = (7.91 - 8.50) / (3.62 / 400.5) =
-1.0308
Z0.025 = -1.96
Here, Z > Z0.025
So, we accept the null hypothesis.
-1.0308
Z0.025 = -1.96
Here, Z > Z0.025
So, we accept the null hypothesis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.