Problem #9-1: Rate of defective products A company claims that only 3% of its pr
ID: 3430726 • Letter: P
Question
Problem #9-1: Rate of defective products A company claims that only 3% of its products are defective. A simple random sample of 250 of their products yielded 8 defective items. Is there sufficient evidence from the sample data to suggest that the company's claim is too low? Problem #9-2: Part-time work habits It is believed that the mean number of hours of part-time work of high school seniors in a particular city is io.6 hours. Data from a simple random sample of 5o seniors indicated that their mean number of hours of part-time work was 12.5 with a standard deviation of 1.3. Test whether these data cast doubt on the accepted mean number of hours of work per week.Explanation / Answer
Problem # 9-1 )
Sample sixe =250
As per claim of the company , defective items = 3% of 250 = 7.5
And originally 8 items are defective .
Yes, it is sufficient evidence that the the company's clain is too low.
Problem # 9-2)
Sample space = 50
Mean for this sample space = 12.5
Therefore , standard deviation = sqrt( 50* (10.5 -12.5)^2 /50)
= 2
But given standard deviation is 1.3
Hence , these data castdoubt on the accepted mean number of hours of work per week.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.