Hartley Incorporated buys plastic resin by the ton and then packages and distrib
ID: 342805 • Letter: H
Question
Hartley Incorporated buys plastic resin by the ton and then packages and distributes it in smaller amounts to industrial users. The resin typically costs $50 per ton, and Hartley uses 80,000 tons each year. Placing an order for more resin costs $500 in allocated labor cost for purchasing personnel. Holding costs for the resin are estimated at 1 percent of the product value each month. Hartley operates 365 days a year. a. How much resin should Hartley order each time? b. What will be the average inventory and annual holding cost?
Explanation / Answer
Annual demand (D) = 80000 tons
Ordering cost (S) = $500
Holding cost (H) = 1% of cost per month = 12% of cost per year = 12% of $50 = $6
a) Economic order quantity(Q) = sqrt of (2DS / H)
= sqrt of [(2 x 80000 x 500)/6]
= 3651.48 or rounded to 3651 tons
So Hartley should order 3651 tons of resin each time.
b)Average inventory = Q/2 = 3651/2 = 1825.5 tons
Annual holding cost = Average inventory x H
= 1825.5 x $6
= $10953
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.