A man has $446,500 invested in three properties. One earns 12%, one 10%, and one
ID: 3424791 • Letter: A
Question
A man has $446,500 invested in three properties. One earns 12%, one 10%, and one 8%. His annual income from the properties is $42,750 and the amount invested at 8% is twice at 12%. What is the annual income from each property? A man has $446,500 invested in three properties. One earns 12%, one 10%, and one 896 His annual income from the properties is $42,750 and the amount invested at 8% is twice that invested at 12%. What is the annual income from each property? 5. a. S53,580; $4,465; s35,720 b. $11,400; $16,150; S15,200 c. $14,592; S 10,830; $17,328 d. S10,545; $17,575; $18,287.5 e. $16,872; $7,030; $18,848Explanation / Answer
let amount invested in 12% , 10% , 8%>
x+y+z =446500
annual income =(12/100)x+(10/100)y+(8/100)z=42750
12x+10y+8z=4275000
amount investes in 8% one is twice thant of 12% one
z=2x
z=2x ,12x+10y+8z=4275000 =>28x+10y=4275000
z=2x ,x+y+z =446500 =>3x+y=446500 =>30x+10y=4465000
30x+10y-28x-10y=4465000-4275000
2x=190000
x =95000
z=2x
z=190000
x+y+z =446500
y=446500-190000-95000
y=161500
income from 12% =11400
income from 10% =16150
income from 8% =15200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.