Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturer is planning to sell a new product at the price of $260 per unit a

ID: 3414399 • Letter: A

Question

A manufacturer is planning to sell a new product at the price of $260 per unit and estimates that if x thousand dollars is spent on development and y thousand dollars is spent on promotion, consumers will buy approximately ((200y)/(y+1))+((250x)/(x+4)) units of the product. If manufacturing costs $120 per unit, how much should the manufacturer spend on development and how much on promotion to generate the largest possible profit from the sale of this product?

Promotion:____________ dollars?
Development:_______________ dollars?

Explanation / Answer

Profit P = 260*((200y)/(y+1))+((250x)/(x+4)) - 1000*x - 1000*y - 120*((200y)/(y+1))+((250x)/(x+4))

P = 140*((200y)/(y+1))+((250x)/(x+4)) - 1000*(x+y)

dP/dx = 140*250*4/(x+4)2 - 1000

dP/dy = 140*200/(y+1)2 - 1000

For max. profit, dP/dx = 0 and dP/dy = 0.

Therefore, 140*250*4/(x+4)2 - 1000 = 0 and 140*200/(y+1)2 - 1000 = 0.

This gives, x = 7.832 and y = 4.292

Development = 1000*7.832 = $7832

Promotion = 1000*4.292 = $4292

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote