A person has $30,000 to invest. As the person\'s financial consultant, you recom
ID: 3410474 • Letter: A
Question
A person has $30,000 to invest. As the person's financial consultant, you recommend that the money be invested in Treasury bills that yield 4%, Treasury bonds that yield 8%. and corporate bonds that yield 12%. The person wants to have an annual income of $2280. and the amount invested in corporate bonds must be half that invested in Treasury bills. Find the amount in each investment. What is the solution? Select the correct choice below and fill in any answer boxes within your choice. There is one solution. The amount in treasury bills is $ the amount in treasury bonds is $ and the amount in corporate bonds is $ (Type integers or decimals.) There are infinitely many solutions. The amount in treasury bills is $ the amount in treasury bonds is $ and the amount in corporate bonds is $z. where z is any real number. (Simplify your answers.) There is no solution.Explanation / Answer
let the amt invested in treasury bills be $x ,
interest = x*0.04 = 0.04x
treasury bonds be $y
interest = y*0.08 = 0.08y
and corporate bonds be $z
interest = z*0.12 = 0.12z
further: z = x/2
So interest on corporate bonds = 0.12*x/2) = 0.06
Total annual income required = $2280
0.04x +0.08y +0.06x = 2280
0.1x +0.08y = 2280 ----(1)
x +y +z = $30000
x +y +x/2 = 30000
3x/2 +y = 30000 -----(2)
x = $6000 ; y= $21000
z= = $3000
One solution
Option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.