Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Based upon market research, the Hawthorne Company has determined that consumers

ID: 3408476 • Letter: B

Question

Based upon market research, the Hawthorne Company has determined that consumers are willing to purchase 146 units of their portable media player each week when the price is set at $60.40 per unit. At a unit price of $12.60, consumers are willing to buy 385 units per week.

(a) Determine the weekly demand equation for this product, assuming price, p, and quantity, x, are linearly related.

p =

(b) Determine the weekly revenue function.
R(x) =  
(c) Determine the number of units consumers will demand weekly when the price is $35.60 per portable media player.
units
(d) Determine the number of units consumers will demand weekly when the revenue is maximized.
units
(e) Determine the price of each unit when the revenue is maximized.
dollars

Explanation / Answer

146 units of their portable media player each week when the price is set at $60.40 per unit. At a unit price of $12.60, consumers are willing to buy 385 units per week

146 units ----- $60.40

385 units ----- $ 12.60

Using these two pointswe can find the demand equation : P(x) = mx +c

slope m = ( 385 -146)/ (12.60 -60.40) = -239/47.8 = -5

Find c: 385 = -5*12.60 +c----> c = 448

a) P = -5x +448

b) Revenue function : R(x) = x*P(x) = -5x^2 + 448x

c)P = $35.60

solve for x: 35.60 = -5x +448

x = 82 units

d) Revenue is maximised when dR/dx =0

-10x + 448=0

x = 44.8 = 45 units ( approx)

e) P(x) = 44.8

44.8 = -5x + 448

x= $80.64

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote