The S&OP; team at Kansas Furniture, has received estimates of demand requirement
ID: 3406697 • Letter: T
Question
The S&OP; team at Kansas Furniture, has received estimates of demand requirements as shown in the table. Assuming one-time stockout costs for sales of $100 per unit, inventory carrying costs of $25 per unit per month, and zero beginning and ending inventory, evaluate the following plan on of incremental cost basis: Plan A: Produce at a steady rate (equal to minimum requirements) of 1.200 units per month and subcontract additional units at a $60 per unit premium cost. Subcontracting capacity is limited to 500 units per month (Enter all responses as whole numbers).Explanation / Answer
In the above table, the regular production for month of july is 1200 units and the demand is 1200 units, hence,There is no requirement to produce extra units of furniture. becouse (demand units=production units).In July the subcontract cost is nil, there is a 0 shortfall.
Subcontract cost =0 * 60 =$0 month July
Now month of August, regular production is 1200units and the demond is 1300 units, hence S&OP team need to produce 100 units more and there is a short fall of 100 units of furniture.
Calculate subcontract cost by multiplying the shortfall 100 units by the subcontract cost of $60 per unit
Subcontract cost =100 * 60 =$6000
Similarly September, Subcontract cost = 0*60 =$ 0
October, Subcontract cost = 500 * 60 =$ 30,000
November, Subcontract cost =450* 60 =$ 27,000
December, Subcontract Cost = 200 * 60 = $ 12,000
Total Cost =$ (0+6000 + 0 + 30,000 +27,000+12,000) =$ 75,000
The cost of Plan A is $ 75,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.