Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Rouge Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Rouge rec

ID: 2633859 • Letter: T

Question

The Rouge Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Rouge received $19.00 for each of the 25 million shares sold. The initial offering price was $21.70 per share, and the stock rose to $22.70 per share in the first few minutes of trading. Rouge paid $880,000 in direct legal and other costs and $340,000 in indirect costs.

What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

The Rouge Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Rouge received $19.00 for each of the 25 million shares sold. The initial offering price was $21.70 per share, and the stock rose to $22.70 per share in the first few minutes of trading. Rouge paid $880,000 in direct legal and other costs and $340,000 in indirect costs.

Explanation / Answer

We are given the following information:

Price received = $19.00 per share

Number of shares = 25,000,000

Initial offering price = $21.70 per share

Stock highest point = $22.70 per share

Direct cost = $880,000

Indirect cost = $340,000

First, we need to calculate the net funds rose without any direct or indirect costs:

Net Funds Raised = (Number of Shares x Price Received) - Direct Cost - Inidirect Cost

= (25,000,000 x $19) - $880,000 - $340,000

= $473,780,000

Next, we need to calculate the direct and indirect cost taking into account the movements of the stock price on the first day it was publicly traded.

The total direct costs = Direct cost + (IPO price - Price recived) x Number of shares

= $880,000 + ($21.70 - $19) x 25,000,000

= $68,380,000

The Total Indirect Costs = Indirect costs + (Highest Price - IPO price) x Number of Shares

= $340,000 + ($22.70 - $21.70 ) x 25,000,000

= $25,340,000

Total Costs = Direct costs + Indirect cost = $68,380,000 + 25,340,000 = $93,730,000

The flotation cost is the cost incurred by a publicly traded company when it issues new securities. We can calculate the flotation cost by dividing the total costs by the net funds raised.

Floating cost = Total Costs / Net Funds Raised

= $93,730,000 / $473,780,000

= .1978 or 19.78%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote