We want to see if a panel of 30 expert wine testers can distinguish between a 19
ID: 3394998 • Letter: W
Question
We want to see if a panel of 30 expert wine testers can distinguish between a 1990 and 1991 Chardonnay. We present them each with three glasses of wine. The three glasses are either two glasses of the 1990 and one glass of the 1991 in a random order, or two glasses of the 1991 and one glass of the 1990 in a random order. The experts are supposed to identify which of the three glasses contains a different wine. If each of the 30 experts is just guessing and x is the number that guess correctly, then the sample proportion = x /30 who guess correctly has mean sample of distribution p SD of sample istribution p
= 1/2 and = 0063
= 1/3 and = .0056
= 1/3 and = .0861
Explanation / Answer
p = 1/2.. SD = .0063
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.