Of the graduates in the sample, what percentage had starting salaries of less th
ID: 3392630 • Letter: O
Question
Of the graduates in the sample, what percentage had starting salaries of less than $25,000? Based on this sample, what percentage of all business graduates do you estimate to have starting salaries of at least $20,000? MichacI, Inc., a manufacturer of electric guitars, is a small firm with 50 employees. tabic below shows the hourly wage distribution of the employees. How many employees receive hourly wages of at least $18? What percentage of the employees has hourly wages of at least SI 8? What percentage of the employees has hourly wages of less than $?Explanation / Answer
2. (a)
Total number of graduates sample = 200
Number of graduate sample had starting salaries at least $30,000 = 20
percentage of graduate sample had starting salaries at least $30,000 = (20/200)*100 = 10 %
2. (b)
Total number of graduates sample = 200
Number of graduate sample had starting salaries of less than $25,000 = 100
percentage of graduate sample had starting salaries of less than $25,000 = (100/200)*100 = 50 %
2.(c)
Total number of graduates sample = 200
Number of graduate sample had starting salaries at least $20,000 = 160
percentage of graduate sample had starting salaries at least $20,000 = (160/200)*100 = 80 %
3. (a)
Total number of employees who receive hourly wagesof at least $ 18 =
Total number of employees = 50
3. (b)
The number of employees has hourly wages of at least $ 18 = 30
percentage of the employees has hourly wages of at least $ 18 = (30/50)*100 = 60 %
3.(c)
The number of employees has hourly wages of less than $ 18 = 20
percentage of the employees has hourly wages of less than $ 18 = (20/50)*100 = 40 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.