The P-value in Example 17.6 is the probability (taking the null hypothesis = 0 t
ID: 3392131 • Letter: T
Question
The P-value in Example 17.6 is the probability (taking the null hypothesis = 0 to be true) that x takes a value at least as far from 0 in either direction as 17. For this exercise, x= 17, = 60 and the sample size is 18.
Step 1:
What is the sampling distribution of x when = 0?
Step 2:
Do a Normal probability calculation to find the P-value.
Explanation / Answer
What is the sampling distribution of x when = 0?
mean = 0
sigma = 60 / 18 = 3.333
Normal with mean 0 and standard deviation 3.3333.
P value
Z = 17 - 0 / 3.333
Z = 5.10
p value
Normal with mean 0 and standard deviation 3.3333.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.