A Gallup poll asked a sample of Canadian adults if they thought the law should a
ID: 3388162 • Letter: A
Question
A Gallup poll asked a sample of Canadian adults if they thought the law should allow doctors to end the life of a patient who is in great pain and near death if the patient makes a request in writing. The poll included 255 people in Quebec, 179 of whom agreed that doctor-assisted suicide should be allowed.
(a) What is the margin of error of the large-sample 99.5% confidence interval for the proportion of all Quebec adults who would allow doctor-assisted suicide?
MoE:
(b) How large a sample is needed to get a ±3 percentage point margin of error (this is very commonly used)? Use the previous sample as a pilot study to get p*.
(You may need four decimal places in your critical value to solve this problem.)
Sample size:
Explanation / Answer
a)
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.701960784
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.028643299
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.0025
Thus, z(alpha/2) = 2.807033768
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.080402708 [ANSWER]
********************
b)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.0025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.807033768
Also,
E = 0.03
p = 179/255 = 0.701960784
Thus,
n = 1831.635395
Rounding up,
n = 1832 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.