A French fry that has mass of 109 kg and has a temperature of 37 C is placed int
ID: 2012112 • Letter: A
Question
A French fry that has mass of 109 kg and has a temperature of 37 C is placed into a 210 kg cup of ketchup that has a temperature of 20 C The final temperature of the fry and ketchup is 29 C. The heat lost by the French fry is 12 J Calculate the Cp of the French fry. A silver bracelet with a mass of 350 kg is at body temperature (37C) and is subjected to an outside temperature of 10 C The heat lost by the bracelet is 15 J. Calculate the Cp of the bracelet. A .540 kg sample of metal is heated to 345 C and placed into a 560 kg container of water that is cooled to 124 C. Calculate the amount of energy lost by the metal and gained by the water. Calculate the specific heat of the metal.Explanation / Answer
The mass of french fry, m = 0.109 kg The temparature of french fry, T1 = 37o C The final temparature of system, T = 29o C So the temparature difference, T = 37 - 29 = 8o C The heat lost by the french, Q = 12 J We have a formula for the heat lost or gain is given by the formula Q = mcpT From the above formula we have cp = Q/mT = 12/(0.109*8) = 13.8 J/kg oC ACCORDING TO CRAMSTER RULES, GIVE EACH QUESTION AS SEPARATE POST, THANq ACCORDING TO CRAMSTER RULES, GIVE EACH QUESTION AS SEPARATE POST, THANqRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.