A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its
ID: 1768897 • Letter: A
Question
A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its center (the figure ). The linear speed of a passenger on the rim is constant and equal to 6.93m/s .
What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion?
What is the direction of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion?
What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?
What is the direction of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?
How much time does it take the Ferris wheel to make one revolution?
Explanation / Answer
The radius of the ferry wheel, r = 14 m
The speed of the passenger on the rim, v= 6.93 m/s
part A :
The acceleration of passenger at lowest point, a = v^2 / r
a = (6.93)^2 / 14
a = 3.43m/s^2
part B :
The direction of the acceleratio of the passenger when she
is at the lowest point is towards the centre
part C :
The acceleration of passenger at highest point, a = v^2 / r
a = (6.93)^2 / 14
a = 3.43 m/s^2
part D :
The direction of the acceleratio of the passenger when she
is at the highest point is towards the centre
part E :The time taken to ferry wheel to complete one revolution is
given by, time = distance / velocity
= 2pr / v = 2*3.14*14 / 6.93= 12.68 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.