The May 26, 2009, USA Today Snapshot \"Overcoming Identity Theft\" reported the
ID: 3384305 • Letter: T
Question
The May 26, 2009, USA Today Snapshot "Overcoming Identity Theft" reported the results from a poll of identity theft victims. According to the source, Affinion Security Center, 20% of the victims stated that it took "one week to one month" to recover from identity theft. A group of 14 identity theft victims are randomly selected in your hometown.
A) What is the probability none of them were able to recover from the theft in one week to one month?
B) What is the probability that exactly 3 were able to recover from the theft in one week to one month?
C) What is the probability that at least 5 were able to recover from the theft in one week to one month?
D) What is the probability that no more than 4 were able to recover from the theft in one week to one month?
Explanation / Answer
The May 26, 2009, USA Today Snapshot "Overcoming Identity Theft" reported the results from a poll of identity theft victims. According to the source, Affinion Security Center, 20% of the victims stated that it took "one week to one month" to recover from identity theft. A group of 14 identity theft victims are randomly selected in your hometown.
Binomial distribution used
n=14
p=0.2
A) What is the probability none of them were able to recover from the theft in one week to one month?
P( x=0)=0.044
B) What is the probability that exactly 3 were able to recover from the theft in one week to one month?
P( x=3) = 0.2501
C) What is the probability that at least 5 were able to recover from the theft in one week to one month?
P( x >=5) = 0.1298
D) What is the probability that no more than 4 were able to recover from the theft in one week to one month?
P( x <=4) = 0.8702
Data
Sample size
14
Probability of an event of interest
0.2
Statistics
Mean
2.8
Variance
2.2400
Standard deviation
1.4967
Binomial Probabilities Table
X
P(X)
P(<=X)
P(<X)
P(>X)
P(>=X)
0
0.0440
0.0440
0.0000
0.9560
1.0000
1
0.1539
0.1979
0.0440
0.8021
0.9560
2
0.2501
0.4481
0.1979
0.5519
0.8021
3
0.2501
0.6982
0.4481
0.3018
0.5519
4
0.1720
0.8702
0.6982
0.1298
0.3018
5
0.0860
0.9561
0.8702
0.0439
0.1298
6
0.0322
0.9884
0.9561
0.0116
0.0439
7
0.0092
0.9976
0.9884
0.0024
0.0116
8
0.0020
0.9996
0.9976
0.0004
0.0024
9
0.0003
1.0000
0.9996
0.0000
0.0004
10
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
11
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
12
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
13
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
14
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
Data
Sample size
14
Probability of an event of interest
0.2
Statistics
Mean
2.8
Variance
2.2400
Standard deviation
1.4967
Binomial Probabilities Table
X
P(X)
P(<=X)
P(<X)
P(>X)
P(>=X)
0
0.0440
0.0440
0.0000
0.9560
1.0000
1
0.1539
0.1979
0.0440
0.8021
0.9560
2
0.2501
0.4481
0.1979
0.5519
0.8021
3
0.2501
0.6982
0.4481
0.3018
0.5519
4
0.1720
0.8702
0.6982
0.1298
0.3018
5
0.0860
0.9561
0.8702
0.0439
0.1298
6
0.0322
0.9884
0.9561
0.0116
0.0439
7
0.0092
0.9976
0.9884
0.0024
0.0116
8
0.0020
0.9996
0.9976
0.0004
0.0024
9
0.0003
1.0000
0.9996
0.0000
0.0004
10
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
11
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
12
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
13
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
14
0.0000
1.0000
1.0000
0.0000
0.0000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.