A)If 12% of all disk drives produced on an assembly line are defective, what is
ID: 3382876 • Letter: A
Question
A)If 12% of all disk drives produced on an assembly line are defective, what is the probability that there will be exactly two defects in a random sample of 24 of these?
B)What is the probability that there will be one defect in a random sample of 24?
C)What is the probability that there will be less than seven defects in a random sample of 24?
**For A I did
=FACT(24)/FACT(22)*(0.12)^2*(0.88)^22
For B I did
=FACT(24)/FACT(23)*(0.12)^1*(0.88)^23
and I'm confused on C. Can someone help me out on excel with C, and double check my A&B?
Explanation / Answer
Binomial Distribution
PMF of B.D is = f ( k ) = ( n k ) p^k * ( 1- p) ^ n-k
Where
k = number of successes in trials
n = is the number of independent trials
p = probability of success on each trial
a)
P( X = 2 ) = ( 24 2 ) * ( 0.12^2) * ( 1 - 0.12 )^22
= 0.2387
b)
P( X = 1 ) = ( 24 1 ) * ( 0.12^1) * ( 1 - 0.12 )^23
= 0.1522
c)
P( X < 7) = P(X=6) + P(X=5) + P(X=4) + P(X=3) + P(X=2) + P(X=1) + P(X=0)
= ( 24 6 ) * 0.12^6 * ( 1- 0.12 ) ^18 + ( 24 5 ) * 0.12^5 * ( 1- 0.12 ) ^19 + ( 24 4 ) * 0.12^4 * ( 1- 0.12 ) ^20 + ( 24 3 ) * 0.12^3 * ( 1- 0.12 ) ^21 + ( 24 2 ) * 0.12^2 * ( 1- 0.12 ) ^22 + ( 24 1 ) * 0.12^1 * ( 1- 0.12 ) ^23 + ( 24 0 ) * 0.12^0 * ( 1- 0.12 ) ^24
= 0.9806
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.