Suppose I give the class a multiple choice exam with 20 questions, each with fiv
ID: 3381118 • Letter: S
Question
Suppose I give the class a multiple choice exam with 20 questions, each with five possible selections (A, B, C, D, E) for the answer. Suppose that the student was unable to find time to study for the exam and randomly guesses for each question. Find the probability that the student gets at least one question correct. Find the probability that the student gets 90% or better on the exam. How many questions would you expect the student to get correct? Obtain the standard deviation of the number of questions that the student gets correct.Explanation / Answer
No of questions = 20
Possible choices =5
Prob for selecting one right answer = 1/5 =0.20
Each question is independent of the other
and there are two outcomes.
Hence X = no of questions right is binomial (20, 0.20)
a) P(X>=1) = 0.9885
b) P(X>= 0.9(20))
= P(X>=18) <0.00001
c) E(X) = np = 20(0.2) = 4
d) Var(X) = npq = 3.2
std dev = 1.7889
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.