Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. Demand for a popular athletic shoe is nearly constant at 800 pairs per week f

ID: 3379486 • Letter: 3

Question

3. Demand for a popular athletic shoe is nearly constant at 800 pairs per week for a regional division of a national retailer. The cost per pair is $54. It costs $72 to place an order, and annual holding costs are charged at 22% of the cost per unit. The lead time is two weeks.

a.

What is the EOQ?

b.

What is the reorder point?

c.

What is the cycle time?

d.

What is the total annual cost?

a.

What is the EOQ?

b.

What is the reorder point?

c.

What is the cycle time?

d.

What is the total annual cost?

Explanation / Answer

a.
Annual holding cost per unit = 54 * 22% = 11.88
D = 800 / wk = 41,600 / yr
H = 11.88
S = 72
EOQ = sqrt ( (2DS) / H ) = sqrt( (2*41,600*72) / 11.88 ) = 710.10 = 710

c.
Cycle time = Q / D = 710 / 41,600 = 0.01707 yrs = 6.23 days

b.
LT = 14 days
CT = 6.23 days
if LT > CT,
reorder point = fraction (LT / CT) * Q = fraction (14 / 6.23) * 710
= fraction(2.247)*710 = 0.247*710 = 175.5 = 175

d.

Total annual cost = Cost os shoes + annual holding cost + ordering cost
= 0.5(710.1)(0.22)(0.54) + (41600/710.1) (72) = 8435.99

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote