3. Definitions of manufacturing concepts Interstate Manufacturing produces brass
ID: 2471438 • Letter: 3
Question
3. Definitions of manufacturing concepts
Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended:
Materials and supplies used
Brass $75,000
Repair parts 16,000
Machine lubricants 9,000
Wages and salaries Machine operators 128,000
Production supervisors 64,000
Maintenance personnel 41,000
Other factory overhead Variable 35,000
Fixed 46,000
Sales commissions 20,000
Compute:
a. Total direct materials consumed
b. Total direct labor
c. Total prime cost
d. Total conversion cost
Explanation / Answer
a)Total direct materials consumed= 75000+16000+9000=$100,000
b)Total Direct labor=128,000+64,000+41,000=$233,000
c)Total Prime cost=Total direct material+total direct labour=100,000+233,000=$333,000
d)Total COnversion Cost=Total directlabour+manufacturing overhead
=233,000+35,000=$268,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.