The distribution of scores on Dr. X\'s final exam is normal, with a mean of 80 p
ID: 3376174 • Letter: T
Question
The distribution of scores on Dr. X's final exam is normal, with a mean of 80 points and a standard deviation of 7 points.
The distribution of scores on Dr. Y's exam is also normal, with a mean of 80 points and a standard deviation of 20 points.
Think about what you learned about the 68-95-99.7% rule. Use this rule to fill in the blanks.
In Dr. X's course we expect:
68% of the exam scores will fall between ________ and ________
95% of the exam scores will fall between ________ and ________
99.7% of the exam scores will fall between _______ and ________
in Dr. Y's course we expect:
68% of the exam scores will fall between ________ and ________
95% of the exam scores will fall between ________ and ________
99.7% of the exam scores will fall between _______ and ________
Explanation / Answer
According to Emperical rule
68% of the data will fall within one standard deviation from mean.
95% of the data will fall within two standard deviation from mean.
99.7% of the data will fall within three standard deviation from mean.
So according to this for Dr. X's course we expect
68% of the exam scores will fall between 80 - 7 = 73 and 80 + 7 = 87
95% of the exam scores will fall between 80 - 14 = 66 and 80 + 14 = 94
99.7% of the exam scores will fall between 80 - 21 = 59 and 80 + 21 = 101
In Dr. Y's course we expect
68% of the exam scores will fall between 80 - 20 = 60 and 80 + 20 = 100
95% of the exam scores will fall between 80 - 40 = 40 and 80 + 40 = 120
99.7% of the exam scores will fall between 80 - 60 = 20 and 80 + 60 = 140
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.