A new sports drink is being tested in various markets. A sample of 400 people to
ID: 3375756 • Letter: A
Question
A new sports drink is being tested in various markets. A sample of 400 people took part in a taste test and 80 replied that they liked the taste. What is the correct set of hypothesis if you want to test if at least? 22% of the population will like the new? drink? A. ?Ho: mugreater than or equals 0.22 ? Ha: mu ?< 0.22 B. ?Ho: muless than or equals 0.22 ? Ha: mu ?> 0.22 C. ?Ho: mu ?= 0.22 ? Ha: mu not equals0.22 D. ?Ho: munot equals 0.22 ? Ha: mu ?= 0.22 Using alpha ?= 0.05, what is the test statistic and what can you? conclude? A. ?Z= 0.22; reject Ho. B. ?Z= -1.645; do not reject Ho. C. ?Z= 1; accept Ha. D. ?Z= -1; do not reject Ho.
Explanation / Answer
Solution
Given that p = 80/400 = 0.20
(1) option (b)
?Ho: mu <= 0.22 ? Ha: mu ?> 0.22
(2) Z test statistic = (0.2-0.22)/((0.22)(1-0.22)/400)0.5 = -1
D. ?Z= -1; do not reject Ho.
(as Z critical value at 5% = -1.649)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.