You need to do problem 5 by hand/using tables. Problem 5: Researchers are concer
ID: 3375425 • Letter: Y
Question
You need to do problem 5 by hand/using tables.
Problem 5: Researchers are concerned about the potential for a rise in adolescent depression in their community. Suppose the research team uses an estimated prevalence of depression among the age demographic of 13-17 year olds as 18%. In order to assess this assumed increase in prevalence, the team collects a sample of 10 teenagers from the community.
a) What is the expected number of adolescents to report depressive symptoms?
b) What is the probability that 5 of the students reported depressive symptoms?
Explanation / Answer
A) X follow.binomial distribution with parameter n =10,p=0.18
E(X)=np=1.8
B) p(x =k)=nCk*p^k*q^(n-k)
P(X=5) =10C5*0.18^5*0.82^5
=0.01765356123
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.