Test: Test 1 02:30 00 Sint T This Question: 10 pts 1301 27(17 complete) ? This T
ID: 3374828 • Letter: T
Question
Test: Test 1 02:30 00 Sint T This Question: 10 pts 1301 27(17 complete) ? This Test: 100 pts poss Use the given information to tind the number of degrees of freedom, the cntical vales xi and xi and the conlidnce interval estimate of o It is masonsaible to assume that a simple sardkm sample hes b population with a normal distribution a Nicotro in menthol cigarettes 98% corlickince n=21.3-025mg Sque otical va Cick the icon to view the table of d-(lype a whole number) Round to threse dacimad places as ndd) x(Round to tteee decimal places as weeded ) The confidence interval essimate of o is mgc am Round to hwo decimal places as needed) Enter your answer in each of the answer boxesExplanation / Answer
Solution:- Given that n =21, s = 0.25mg confidence interval 98%
df = n-1 = 21-1 = 20
XL^2 = 8.260
XR^2 = 37.570
The confidence interval for the ?
: sqrt(((n-1)*s^2)/XR^2) < ? < sqrt(((n-1)*s^2)/XL^2)
: sqrt((20*0.25^2)/37.570) < ? < sqrt((20*0.25^2)/8.260)
: 0.18 < ? < 0.39
------------------------------------------------
if the confidence interval for the 90%
df = n-1 = 21-1 = 20
XL^2 = 10.850
XR^2 = 31.410
The confidence interval for the ?
: sqrt(((n-1)*s^2)/XR^2) < ? < sqrt(((n-1)*s^2)/XL^2)
: sqrt((20*0.25^2)/31.410) < ? < sqrt((20*0.25^2)/10.850)
: 0.20 < ? < 0.34
-----------------------------------------------
Note : the confidence not clear ...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.