Score: 0 of 1 pt 11 of 18 (12 complete) HW Score: 504 9.08 of 18 pts 6.5.20-T a
ID: 3374568 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 11 of 18 (12 complete) HW Score: 504 9.08 of 18 pts 6.5.20-T a lake. Based on an of a mean weight of 145 lb, the boat was rated to carry 50 A boat After the boat sank, the assumed mean weight for similar boats was changed from 145 ib to 172 lb. Complete parts a and b below a. Assume that a similar boat is loaded with 50 passengers, and assume that the weights of people are normally distributed with a mean of 175.4 lb and a standard (so the load limit was 7,250 Ib). deviation of 40.8 lb. Find the probability that the boat is overloaded because the 50 passengers have a mean weight greater than 145 Ib. The probablity is Round to four decimal places as needed.) Clear All 2Explanation / Answer
Solution :
a. Given that n = 50 , mean ? = 175.4 , standard deviation ? = 40.8
P(x > 145) = P((x - ?)/(?/sqrt(n)) > (145 - 175.4)/(40.8/sqrt(50))
= P( Z > -5.2686 )
= 1.0000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.