Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Final Exam 0 16 4 34 of 40 (36 complete) Assume that women\'s heights are normal

ID: 3371063 • Letter: F

Question

Final Exam 0 16 4 34 of 40 (36 complete) Assume that women's heights are normally distributed with a mean given by y 63 1 in, and a given by ? 2.7 in. Complete parts a and b n 62.3 in and 63 3 in a. It 1 woman is randomly selected, find The probability is approximately (Round to four decimal places as needed.) b. It 14 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height between 62 3 in and 63 3 in The probability is approximately(Round to four decimal places as needed ) Enter your answer in each of the answer boxes

Explanation / Answer

mean = 63.1 , s = 2.7
a)

P(62.3 < x < 63.3)
= P((62.3 - 63.1)/2.7 < z < (63.3 - 63.1)/2.7)
= P(-0.2963 < z < 0.0741)
= 0.146

b)
n = 14

P(62.3 < x < 63.3)
= P((62.3 - 63.1)/(2.7/sqrt(14) < z < (63.3 - 63.1)/(2.7/sqrt(14))
= P(-1.1086 < z <0.2772)
= 0.4754

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote