Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. The probability of a white male having blond hair is 10%. The probability of

ID: 3364979 • Letter: 2

Question

2. The probability of a white male having blond hair is 10%. The probability of a white male becoming bald is 18%. The probability of a blond white male who becomes bald is 5%. (P(B) = 0.1, P(b) = 0.18, P(Bn b) = 0.05, B-blond, b=bald). Calculate the following probabilities (a) Probability of a white male being blond but does not become bald. (b) Probability of a white male being blond and/or become bald. (c) Probability of a white male becoming bald if he is blond. (d) Probability of a white male being originally blond if he later becomes bald.

Explanation / Answer

P(B)=0.1 , P(b)=0.18 and P(B and b)=0.05

a) P(B and not b)=P(B)-P(B and b)=0.1-0.05=0.05

b) P(B or b)=P(B)+P(b)-P(B and b)=0.1+0.18-0.05=0.23

c) P(b|B)=P(B and b)/P(B)=0.05/0.1=0.5

d) P(B|b)=P(B and b)/P(b)=0.05/0.18=0.2778

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote